Takma saç (kaynak) ve gusle engel olması? Saç kaynak yaptırmada proteinden yapılmış keratin diye bir ürünle saç ilave yapılıyor. Mahremim dışında bir erkek görmeyeceğine göre, bu dinen uygun mu ve gusül abdesti geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (s.a.s.), saçına insan saçı takan ve taktıran kadınlara da lânet etmiştir. (Örnek olarak bk. Buhârî, libas 83, 85; Müslim, libas 115. ) Çünkü bu da Allah'ın beğendigi yaratılışı bozma ve karşısındakini aldatmak demektir. İslâm'da bunların her ikisi de yasaktır.

Kullanılan perukun, insan saçından başka bir şeyden olması halinde câiz olacağı söylenmiştir.
(Ibn Âbidin VI/373.) Ancak peruku kadının bir başörtüsü gibi kullanması ayrı bir olaydır. Çünkü kadının başını kapatma emri, saçının câzibesiyle ftneye sebep olacağı içindir. Peruk ise bu câzibeyi çoğu zaman eksiltmez, tersine artırır. Bu yüzden bu konunun iyi araştırılması gerekir. Yani kadının insan saçından başka bir şeyden (ipek, yün sentetik elyaf vb.) peruk kullanması câizdir.

Sizin sadece mahreminize gösterme durumunuz olduğundan, anlattığınız şekilde yapmanızın dinen bir sakıncası yoktur.

Bu saçlar asıl saç olmayıp, başa konulan bir bez ya da örtü gibi olduğundan, bunlar üzerine mesh eden kendi saçına mesh etmediği için bu abdest geçerli değildir. Ancak kendi saçlarına su temas ediyorsa abdesti geçerli olur.

Gusül abdestinde bütün bedenin ıslanması gerektiği gibi başın derisinin de ıslanması gerekir. Bu nedenle saça yapılan eklemenin çıklarılması gerekebilir. Bu konulara dikkat etemeniz lazımdır.

Vücut yıkanırken iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilecek, kulaklar ve göbek oyuğu yıkanacak. Su saçların, sakalların, kaşların ve bıyıkların, aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile, suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalırsa, gusül tamamlanmış olmaz. Ancak kadınların başlarından aşağıya sarkmış olan saçlarının yıkanması şart değildir. Önemli olan bunların diplerine suyun geçmesidir. Erkeklerde bir zorunluk bulunmadığı için, böyle sarkmış olan saçlarının her tarafını yıkamak gerekir.

Takma saç deriye suyun geçmesine engel değilse, abdest ve gusle de engel olmaz.