Soyumuz bir ise, neden herkesle kan bağımız yok?

Soru Detayı

- Biz hepimiz madem Hz. Âdem ve Hz Havva’nın çocuğuyuz? Neden peki aile dışı kimseyle kan bağımız yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeryüzünde yaklaşık 7 milyar insan vardır. Bütün insanlarda kanın yapısı aynıdır.

Kanın yaklaşık %50-60’ı plazma adında sıvıdır. Plazmanın büyük bir kısmı sudur. Bu su içinde besin maddeleri; proteinler, diğer hayati faaliyetler için gerekli olan kimyasal maddeler bulunur.

Yüzde 40-50’si ise hücrelerden meydana gelir. Bunlar da alyuvar dediğimiz kırmızı kandır. Besin maddelerinin taşınmasında görevlidir. Akyuvar adı verilen beyaz kan ise vücuda giren mikroplara karşı vücudu savunma görevinde vazifelidir.

Ayrıca yine hücre yapısında kan pulcukları (trombositler) yer alır.

İşte bütün insanlarda yer alan kanın yapısı böyledir.

Ayrıca pek çok faydalarından dolayı insanlarda temel olarak dört kan grubu yaratılmıştır. Genel yapısı itibariyle bütün insanlar böyle benzer kan yapısına sahiptir.

Bunun yanında her bir insanın kimliğini ortaya koyan DNA moleküllerinin beyaz kan hücrelerinde yer almasının pek çok faydaları bilinmektedir.

Bütün insanlarda hücre yapısının, solunum, sindirim ve boşaltım gibi pek çok kanunun aynı olması insanların yaratıcılarının tek olduğuna ve tek atadan geldiğine delil değil de nedir?

Demek ki bütün insanlar aynı ana-babanın çocuklarıdır.