Sosyopat olarak bilinen kişiler yaptıklarından sorumlu mudurlar?

Soru Detayı

- Bazı insanların seçim ve tercih gibi bir şansı olmuyor. Benim bir tanıdığım "sosyopat", yani doğuştan sevgi, merhamet gibi duygular hissetmiyor, empati yeteneği yok; bu yüzden sosyopatların tamamı anti sosyal kişilik bozukluğuna yakalanıyor. Çünkü bunların utanması, pişman olması gibi bir durum olamaz. Zina, adam öldürme gibi şeyleri rahatlıkla yapabilirler.

- Mesele şudur ki, bunlar nasıl olur da İslam'ın kurallarını yerine getirsin. Bunların özürleri var, öyle bir özür değil. Bunlar neden cehenneme gidiyor, doğar doğmaz hem de. Bu bir haksızlık olmaz mı?

- Allah kötü yaratıyor bunları. Hapishanelerin nerdeyse tamamında bu insanlar var...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Asosyal kişilik bozukluğu, özellikle üç-yedi yaş arası eğitimin eseridir. Tedavisi zor olsa da mümkündür. Psikolojik danışmanlık ile bu sorun çözülebiliyor.

Böyle bir hastalık varsa ve tedavi de edilemiyorsa, bunlar yaptıklarından sorumlu olmazlar. Ama topluma zarar vermemeleri için tedbir almak gerekir.

"Allah bunları öyle yaratıyor." cümlesi doğru değil; kötülük ve bozukluk kuldan; kulun yapıp ettiklerinden ve kötülerin irsiyetinden gelir.