Sorumsuz kocamın düzelmesi için ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Kocam çok sorumsuz. Sürekli dışarıda vakit geçiriyor. Düzelmesini istiyorum.
- Nereden başlamalıyım? Neler yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela, sizin İslam’ın emir ve yasaklarına riayet edip, ibadetlerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

Sonra imtihan dünyasında olduğunuzu unutmadan, sabır ve tevekkülle Allah’tan yardım isteyin, dua edin.

Ayrıca, eşinizin görevlerini yapıp yapmadığına bakmadan, kendi görevlerinize odaklanın ve eşinize karşı görevlerinizi tam ve eksiksiz yerine getirin.

Bütün bunları yapmakla beraber, eşinize aile yuvasının İslam’da kutsiyetinin ne kadar önemli olduğunu, sizin ve çocuklarınızın da kendisine ihtiyaç duyduğunuzu ifade etmeniz ve ancak böyle bir İslam terbiyesi içinde yetişecek çocukların ileride hem ailelerine hem de milletlerine faydaları olacağını söylemeniz ve kendisine bu konunun, yani ailenin öneminin Kur'an ve hadislerde nasıl işlendiğinden örnekler vermeniz faydalı olacaktır inşallah.

Bu konuda sitemizde oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Böylece ibadetlerinizi ve İslamî sohbetlerinizi hep beraber yapabileceğinizi ve Allah’ın rızasını kazanacağınızı belirtmelisiniz.

En nihayetinde de elbette çuvaldızı karşınızdakine batırmadan önce kendinizi hesaba çekmeniz gerektiğinin şuurunda olarak, hem kendinizi sorgulamalı hem de eşinizden onu evden uzaklaştıracak sebeplerin ne olduğunu, belki de sizden bir şikayeti olup olmadığını öğrenmeye çalışmalısınız.

Buna göre de sorunları halletmek üzere gayret ve fedakarlık göstermelisiniz.

Beraberce yiyip içebileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve özellikle beraberce ibadet edebileceğiniz ortak dostlara yönelmelisiniz.

Hep anlayışlı, yapıcı olup bu dünyanın geçiciliğini de asla unutmamalısınız.