Sonsuz maymun teoremi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sonsuz maymun teoremi olmaz. Olsa olsa sonsuz maymun görüşü olur.

Bu görüş, maymunun bilgisayar tuşlarının başına oturarak William Shakespeare'in romanını sonsuz sürede yazabileceği iddiasıdır.

Önce teoremin ne olduğuna bakalım. Matematik terim olarak teorem;

1. İspatlanabilen bilimsel önerme.

2. Mantıki akıl yürütmeyle ispatlanan önermenin ya da özelliğin bildirimi.

Bu sonsuz maymun teorisi, bu iki maddenin hiçbirisini taşımıyor. Nasıl teori olacak?

Sonsuz, ispatlanmayan bir mevhumdur. Bir şey sonsuza havale edilerek onun ispatlandığı ileri sürülemez.

Burada evrimcilerin vermek istedikleri mesaj şudur: Kâinattaki canlıların tesadüfen meydana geldiği iddialarını, bir maymunun gelişigüzel tuşlara basarak zamanla anlamlı cümleler yazabileceğiyle ispattır.

Konuyu biraz daha yakından tetkik edelim. Evrimciler Allah’ı devreden çıkarıp her şeyin tesadüfen olacağını iddia ediyorlar. Bunu da güya sonsuz maymun teorisi dedikleri bir görüşle açıklamaya çalışıyorlar.

Bir maymunun ömrü genelde 20-25 yıldır. Gine Babunları 40 yıla kadar yaşayabiliyor. Bunun yaklaşık üçte bir süresi, yani yaklaşık 15 yılı uyku ile geçer. Geriye 25 yıl kalıyor. Bu hayvan beslenmeye ve istirahate hiç zaman ayırmasa, devamlı bilgisayarın başında tuşlarla roman yazmaya gayret etse 40 yılda 25 yıllık bir yazma tecrübesi kazanacak, ama bu tecrübe ona doğru dürüst bir cümle yazması için yeterli gelmeyecektir.

Bu maymun ölecek, onun yerine yine başka bir maymunu oturtacaksınız. O da işe sıfır tecrübe ile başlayacaktır. 40 yıllık bir ömürde 25 yıllık kitap yazma tecrübesi ile bir cümle dahi yazmadan bu maymun da hayata veda edecektir.

Görüldüğü gibi bir maymunun ömrü süresi içinde değil iddia edilen romanı yazmak, anlamlı bir cümle dahi yazmalarının mümkün olmadığı deneme ile görülecektir.

Zaman ne kadar uzun alınırsa alınsın. Her maymun için durum aynı olacaktır.

Ne dünyanın ömrü sonsuzdur ve ne de maymunun. Böyle tesadüfü olayların uzun zamanda meydana geleceği görüşünün hiçbir bilimsel delili yoktur.

Görüldüğü gibi, evrimcilerin sonsuz maymun teorisi dedikleri içi boş ve manasız, bilimsel bir değeri olmayan bir iddiadan ibarettir.

Dolayısıyla üzerinde durmaya değmez.