Silah sanayisinde silah mühendisi olarak çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- 7 yıldır silah mühendisi olmak istiyorum ve bu yönde çabalıyorum. Amma şöyle bir durum var ki silah mühendisi kendi silahını istediği kimselere (ülkelere, kurumlara, insanlara) satamıyor. Bu işin ayrıca bir satıcısı oluyor (ülke, fabrika, satışçı vb). Benim niyetim kötü değil, hem silahları sevdiğimden hem mühendisliği sevdiğimden vb nedenlerden dolayı çok tutkuluyum bu mesleğe. Niyetim Müslümanlar için güzel silahlar üretmek. Sorularıma delillerle cevap verirseniz çok mutlu edersiniz beni. Sorularım şunlar:
1) Silah mühendisi olmak caiz mi?
2) Mühendisin silahının Müslüman olmayan kimselere (ülkelere, kurumlara, insanlara vb) kendi isteği olmadan satılması mühendise günah yazar mı?
3) Silah sanayisinde çalışmak caiz mi?
4) Müslüman ülkedeki (Türkiye’de mesela) silah sanayisinde çalışmak caiz mi?
5) Niyeti Müslüman olmayana silahının satılmasını istemeyenin silahının Müslüman olmayana satılması kendisini günaha sokar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Silah iyiye de kötüye de kullanılabilen, bazen fertler, genel olarak devletler için zaruri olan bir araçtır, alettir.

Bunun üretim zincirinde bir şekilde yer almak caizdir. Sorumluluk üretende değil, onu satılmaması gerekene satanda ve kötüye kullananda olur.