Sigorta şirketinin ödeyeceği bedeli yüksek gösterip fazla para almak haram mıdır?

Soru Detayı
Geçen yıl mutfak borularındaki sızıntıdan dolayı, yerdeki muşamba kuflendi. daha sonra sigortaya bildirdim. Sigortadan gelen adam baktı ve değerinin 1600 edeceğini soyledi. (ben 1600'e aldığımı söylemiştim.) Ama adam salona da baktı .o herhalde salonunkini de değiştireceğimi düşündü. Ama ben yalniz mutfağınkini değiştirdim. Ve bunun için 175 ödedim, kalanını harcadik. Şimdi ben kul hakkına girdim mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sigortayla yaptığınız anlaşma yalnızca hasar bedelinin ödenmesi ise, fazladan aldığınız parayı sigorta şirketine ödemeniz gerekir.

Durumu sigorta şirketine bildirip hasarın miktarının belirlenenden az tuttuğunu, fazlasını iade etmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Sigorta şirketi fazla olan miktarı ödemenizi isterse ödersiniz, istemezse bunu bir hayır kurumuna veya bir fakire bağışlayabilirsiniz.

Sigorta şirketi sizin döşemedeki hasardan dolayı çektiğiniz zahmeti de tazmin edecekse o zaman döşeme bedeline ek olarak, şirketten döşeme değiştirme uğraşınızın da bedelini alabilirsiniz.