Sıcak günlerde oruç tutmak cihattır sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Sıcak günlerde oruç tutmak cihattır rivayetinin sıhhati, tam tahrici ve açıklaması nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynaklarda böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- Bu işin aslı Araplarda gezen şu “kelam-ı kibar”dır. “es-savmu bi’s-sayfi, mislel-cihadi bi’s-seyfi = yazın oruç tutmak kılıçla savaşmak gibidir.”

Bununla, sıcak ve uzun günlerde oruçtan ötürü çekilen sıkıntıların sevabının çok olduğuna işaret edilmiştir.

- Bununla beraber bazı Şia kaynaklarında verilen bilgiye göre, İmam Cafer-i Sadık, babalarının yoluyla, Hz. Peygamber (asm)'in: “Sıcakta tutulan oruç, cihattır.” buyurduğunu aktarmıştır. (Ayrıca Şia kaynaklarından bk. Biharu’l-Envar, 93/257|; Mizanu’l-Hikme, s. 473)