Hiçbir sorun veya hastalık olmadığı hâlde, keyfi olarak Ramazanda bir gün oruç tutmayan kimse ne yapmalıdır?

Hiçbir sorun veya hastalık olmadığı hâlde, keyfi olarak Ramazanda bir gün oruç tutmayan kimse ne yapmalıdır?
Tarih: 19.07.2006 - 13:52 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruca hiç başlanmamışsa, bunun için sadece bir gün kaza orucu tutmak ve tövbe etmek gerekir.

Ramazanda bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak Peygamber Efendimiz (asm), Ramazan ayında kaçırılan bir gün orucun sevabına yetişmek için kişinin, Ramazan dışındaki bütün günlerde oruç tutsa yine de bu sevaba nail olamayacağını söylemiştir:

“Her kim ruhsatsız ve hastalıksız olarak Ramazanda bir günün orucunu tutmazsa, bütün bir ömür oruç tutsa da onu ödemiş olmaz.” (Tırmizi, Savm, 27; Ebu Davud, Savm, 38; İbni Mace, Sıyam, 14)

Bunun için Ramazan ayında özürsüz olarak orucu terk etmek, büyük bir günah olduğu gibi, hem Ramazan ayına hürmetsizlik hem de bütün Müslümanlara karşı bir saygısızlıktır.

Mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günah olup ayrıca bundan dolayı tevbe ve istiğfarda bulunmak gerekir. Ramazan ayı günahların affı için bir fırsattır. Diğer günlerde tutulan oruç kıymet itibariyle Ramazanda tutulan orucun yerini tutamaz.

Mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günah olup, kazasını yapmakla beraber, ayrıca bundan dolayı tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekir.

Ramazan ayı günahların affı için bir fırsattır. Diğer günlerde tutulan oruç kıymet itibariyle Ramazanda tutulan orucun yerini tutamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun