Sevmediğim biriyle evlenmeli miyim?

Soru Detayı

- Çevremde herkes birileriyle evlenmem için tanıştırmak istiyor ama benim içimden gelmiyor aklım hala ayrıldığım eski nişanlımda.
- Ne yapmam lazım sevmesem de evlenmeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlilik bir ihtiyaçtır ve kişinin biyolojik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayan en sağlıklı kurumdur.

Bunun yanında evlilik ebedi bir yol arkadaşlığı olduğu ve iki dünyayı da ilgilendirdiği için de çiftler, ancak uyum içinde ve birbirlerini severlerse bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve yol arkadaşlığının neden olduğu zorlukları göğüsleyebilirler.

Sevmeden, kalben yakınlık hissetmeden evlilikte yaşanacak zorlukları aşmak zor olabilir.

Çevrenizdeki insanların size tavsiye ettiği kişilere karşı duygusal bir yakınlık kurmamanızın nedeni, onları sevmemenizden veya onları sevme imkânınız olmamasından ziyade aklınızın eski nişanlınızda olmasıdır. Aklınız orda oldukça da kimseyi kolay kolay sevemezsiniz. Çünkü insan beyni yarım kalmış şeyleri illaki tamamlamak ister ve onları yüceltir. Psikologlar buna "Zeigarnik etkisi" diyorlar.

Siz de nişanlınızdan aniden veya beklenmedik bir şekilde ayrılmışsanız veya terk edilmişseniz veya istemeden ayrılmak zorunda kalmışsanız Zeigarnik sendromunun etkisindesiniz demektir. Yani zihniniz devamlı size söylemek isteyip de söyleyemedikleriniz, birlikte yapmak isteyip de yapamadıklarınızı hatırlatıyor ve buna hiç ara vermiyorsunuz demektir.

Bu, bir başka anlamda şu demektir:

Aslında eski sevgilinizi çok sevdiğinizden değil de ilişkiniz yarım kaldığı için unutamıyorsunuz. Bir daha asla onunla bir araya gelme ihtimalinizin olmadığını düşünerek onu unutursanız, kafanızda bitirirseniz kalbinizin başkalarına karşı da açık olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca evlilikte sevmek, illa da âşık olmak anlamında değildir. Zaten aşk, geçici bir duygudur ve zatında da sağlıklı değil.

Önemli olan evleneceğiniz kişiye karşı duyduğunuz kalbi yakınlıktır. Bu yakınlık varsa, asgari şartlarda da uyum içindeyseniz, sevgi evlilik içinde artarak çoğalır...