Selam verildiğinde başına "ve" ekini getirerek "ve aleyküm selam" demenin önemi nedir?

Soru Detayı
Selam verildiğinde başına "ve" ekini getirerek "ve aleyküm selam" demenin önemi nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Verilen selamı alırken yalnızca "aleyküm selam" demek yeterlidir. "Ve aleyküm selam" demek ise daha faziletlidir. Nisâ sûresinin 86. âyetinde şöyle buyuyruluyor:

“Size bir selâm ile selâm verildiği zaman ona ya daha güzel bir selâm ile veya aynısıyla karşılık verin. Muhakkak ki, Allah her şeyi hakkıyla hesap eder ve karşılığını verir.”

Âyetin tefsiri de kısaca şöyle: Selâm, mü’minlerin birbirine duasıdır ve İslâmın alâmetlerindendir. “Esselâmü Aleyküm” veya “Selâmün aleyküm” şeklinde selâm veren bir kimseye ya aynı şekilde “Ve aleykümüsselâm” diyerek veya buna “ve rahmetullah” ekleyerek daha güzeliyle cevap verilir. “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” şeklindeki bir selâma da ya aynıyla karşılık verilir veya “ve berekâtüh” eklenir.