Sayra ismi Kuran'da geçiyor mu, anlamı nedir?

Soru Detayı

- Sayra ismi Kur'an'da geçer mi?
- Bildiğim kadarıyla cennette akan suyun sesi, cıvıldaşan ötüşen demekti. Acaba Kur'an'da da geçiyor mu, yoksa sadece Arapça bir kelime mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yazım tekniği açısından “SAYRA” kelimesinin ilk harfi Arapça’da "Sad"dır. “SEYRA” kelimesinin ilk harfi ise "Sin"dir. Bu açıdan bakıldığında sizin yazdığınıza göre “SAYRA” kelimesi Kur’an’da yoktur. Aslı “SAYR”dir, nasb /üstün alması halinde “SAYRA” olarak yazılır ve okunur. Olmak, meydana gelmek, dönüşmek gibi değişik manaları yanında, insanların başında toplandığı su pınarı, anlamına da gelir.

“SEYRA” kelimesi ise, Kur’an’da yalnız bir yerde (bk. Tur, 52/10) vardır. Kelimenin aslı “SEYR” olup, Türkçe’deki “seyr-u sefer -seyir halinde...” gibi sözcüklerde kullanıldığı gibi, yürüyüş / yürümek anlamındadır. Ayette nasb / üstün alameti olarak sonuna elif gelmiş “Seyra” olmuştur.