Satın alınan maldaki fazlalık kimindir?

Soru Detayı

- Satın alman şeyden meydana gelen fazlalık, bu şeyin doğurması, meyve vermesi gibi satın alınan şeyden ayrı olarak meydana gelen bir fazlalıksa, bu durumda malın aslında bir kusur meydana geldiği zaman müşteri daha malı da teslim almamışsa bu malı iade edebilir mi?
- İade ederse bu meydana gelen fazlalık kimin hakkı olur?
- Hanefilere göre hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir meyve ağacını veya hayvanı satın alan (bunlarla ilgili satın alma akdini tam olarak yapan) kimse, bunlara malik (sahip) olur, mülkiyeti satın alana geçer, satan teslim etmeye, satın alan da bedelini ödemeye mecbur olur.

Satın aldıktan sonra meydana gelen ürünler satın alana aittir.