Kusurlu mal, alıcının elinde zarar görürse, bu zararı kim öder?

Soru Detayı

​- Ayıp muhayyerliği ile bir mal satın alınınca maldaki bir ayıptan dolayı müşteri malı iade etmek istese, satıcıda bunu kabul etse ancak müşteri malı teslim etmeden mal müşterinin kasıt ve kusuru olmadan helak olsa müşteri malın bedelini öder mi?
- Ve mal için ödemiş olduğu bedeli geri alabilir mi?
- Örneğin ayıp muhayyerliği ile bir otomobil satın alan kişi ayıbını bulduktan sonra satıcı ile anlaşıp arabayı iade edecek olsa, arabayı satıcıya geri götürürken karşı şeritten gelenin hatası yüzünden araba pert olsa bu mesele nasıl çözülür?
- Hanefilere göre hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kusurlu mal henüz satıcının elinde iken zayi olur ise, karşı taraftan bir şey talep edemez, akit münfesih hale gelir. Alıcının eline geçtikten sonra zayi olursa, alıcı daha önce ödediği bedelden, kusuru karşılayan kısmını geri isteyebilir.