Kusurlu malı iade etme yerine fiyatta indirim ile sulh caiz mi?

Soru Detayı

- Bir kişi satın aldığı bir malda kusur olduğunu anlayıp geri vermek istese satıcı da buna itiraz etse aralarını bulmak için satıcı ürünün fiyatında indirim yapsa müşteri de buna razı olsa bu caiz olur mu?
- Mesele 500 liraya satılan bir bisikleti müşteri teslim alsa, sonra ondaki kusurdan ötürü iade etmek istese, satıcı kabul etmeyip 500 tl’nin 50 tl’sini geri vereyim dese iki taraf anlaşınca bu akitte bir sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, caizdir, bu akitte bir sakınca olmaz.

Müşteri kusuru bilmediği halde, akitten sonra bu kusuru öğrenirse, akit, sahih olarak meydana gel­miştir. Fakat bağlayıcı değildir. Malı geri çevirip, satıcıya ver­diği bedeli geri alma ya da malı tutup, kusur sebebiyle meyda­na gelen eksikliğe karşılık, fiyatın bir kısmını alma konusunda serbesttir.

Ancak bundan razı olur veya satın aldığı malı sat­mak için pazara çıkarmak ya da gelirini almak yahut da on­da tasarrufta bulunmak gibi razılığını gösteren bir delil bulu­nursa, ilk akit bağlayıcı olur. (bk. Seyyid Sabık, Fıkhu's-Sünne)