Sanem veya Senem ismini koymanın bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Senem/sanem ismim Kuran’da geçmiyor ama sakıncalı bir isim mi değiştirmem gerekir mi?
- Ahirette hepimiz isimlerimiz ile çağırılacağımız için Senem veya Sanem ismi çok mu kötüdür değiştirmek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'de tekil olarak "sanem" kelimesi yoktur; "sanem"in çoğulu olan "asnâm" kelimesi ise putlar manasında olup beş yerde geçmektedir.

Sanem Arapça'da put manasına gelir. Türk edebiyatında mecâzi olarak "güzel" anlamında da kullanılmıştır. Mesela, Arapça'da sûret kelimesi resim manasındadır, Türkçe'de güzel bir insana "sûret gibi" derler. Put da bir çeşit sûret olduğundan güzel kadına mecazen "sanem" denmiştir.

Peygamberimiz (asm) için yazılmış bir naat da şöyle başlar:

"Sanemâ senin cemalin keşefe'd-dücâ değil mi?
Habîbâ senin kemalin beleğa'l-ulâ değil mi?"

"Ey sanem, senin cemalin (yüzün, güzelliğin) karanlığı aydınlığa çevirmedi mi?
Ey sevgili senin kemâlin zirveye ulaşmış değil mi?"

Türklerin, bu mecazi manaya göre kızlarına sanem adını verdikleri olmuştur. Türkiye'de 3.300 civarında bu isimde insan vardır.

Bu manaya göre isim vermiş olanları kınamak gerekmez, ama karışıklığa meydan vermemek için bu ismin konmaması tavsiye edilir.