Sahib-i tertib olunduğunda, tertibe uymanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tertip, sadece farzlar arasında vâcib olarak bilinmektedir. Farzlarla vitir arasında da tertibe riâyet vâcibdir. (El-Muhit / Serahsi.) (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, 1/410.)

Hanefi Mezhebi'ne göre, "ehl-i tertîb" sayılan bir kimsenin, kazaya kalmış namazları arasında ve kaza namazıyla vakit namazları arasında tertîbe riâyet etmesi gerekir. Kaza namazını kılmadan vakit namazını kılması câiz değildir. Aynı şekilde öğlenin kazaya kalmış namazını, sabahın kazaya kalmış namazından önce kılması da doğru olmaz.