Şafii Mezhebi'ndeki eb'az ve hey'et sünnetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın sünnetleri, hey'ât ve eb'az olmak üzere iki kısma ayrılır. Hey'etler, namazın rükün ve ba'zları dışında kalan sünnetlerdir. Eb'aza gelince, bu sünnetleri bilerek yerine getirmeyen kişi, bu eksikliği sehiv secdesi yaparak telafi eder.

Eb'az'dan olan sünnetleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Sabah namazının farzının son rek'atında rükûdan kalktıktan sonra Ku­nut Duası okumak. Ramazan ayının on beşinden sonraki gecelerde vitir na­mazının son rek'atında da Kunut okumak sünnettir. Bunların dışında kalan di­ğer namazlarda herhangi bir âfet ve musibet sebebiyle Kunut okumak sünnet ise de eb'azdan sayılmaz.
2. Kunut'u kıyamda iken okumak.
3. Kunut'un sonunda Peygamber Efendimiz (asm)'e salât okumak.
4. Salâtı da kıyamda iken okumak.
5. Salâttan sonra Peygamber Efendimiz (asm)'e selâm göndermek.
6. Selâmı da kıyamda iken göndermek.
7.  Peygamber Efendimiz (asm)'in âline salât okumak.
8. Bu salâtı da kıyamda iken okumak.
9.  Peygamber Efendimiz (asm)'in ashabına salât okumak.
10. Bu salâtı da kıyamda iken okumak.
11. Peygamber Efendimiz (asm)'in âline selâm göndermek.
12. Bu selâmı da kıyamda iken göndermek.
13. Peygamber Efendimiz (asm)'in ashabına selâm göndermek.
14. Bu selâmı da kıyamda iken göndermek.
15. Üç ve dört rek'at namazlarda birinci teşehhüdde bulunmak.
16.  Bu teşehhüd için oturmak.
17. Teşehhüdden sonra Peygamber Efendimiz (asm)'e salât getirmek.
18. Bu salât için de oturmak.
19. Son teşehhüdden sonra Peygamber Efendimiz (asm)'in âline salât okumak.
20. Bu salât için oturmak.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)