Rüşvet vermek ne zaman caiz olur?

Soru Detayı

-  Zor durumda  işinizi onaylatmak için rüsvet verebilir misiniz?
- Vermediğiniz taktirde işiniz olmuyorsa, o verdiğiniz rüşvetten sorumlu olur musunuz?
- Tek tanrıya inanan ve Hz Muhammet Mustafa (asm)'a inanmayan Hrıstiyanların hali mahşerde ne olacaktır?
- Kaynaklarla göstermenizi rica ederim...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüşvet, tek kelime ile haramdır. Allah rüşvet verene de alana da lanet etmiştir. Rüşveti vermek zorunda kalan kimse inşaallah mesul olmaz.

“İman tecezzi kabul etmez.” Yani, iman hakikatleri bir bütündür; birine iman etmemek insanı dinden çıkarmaya yeter.