Ramazan orucu bir ay mı tutulur? Neden bazen yirmi dokuz bazen otuz gün oruç tutmaktayız?

Soru Detayı
Bir de eskiden oruç üç günmüş de bunu sonradan artırmışlar diyorlar. Ramazan orucunun süresini kim tayin etmektedir; geniş bilgi verir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'ân-ı Kerim'de oruç, gün olarak değil, ay olarak farz kılınmıştır. Yirmi dokuz yahut otuz gün denmemiş, "Şehr-i Ramazan / Ramazan ayı" (Bakara, 2/185) diye buyrulmuştur. Kaldı ki, Kur'ân-ı Kerim'de rakam yok, harf vardır. Yani, oruç için, üç diye bir rakam verilmemiştir ki, sinek onun önüne bir nokta koymakla üçü otuz yapmış olsun.

Diğer taraftan, Cebrâil Aleyhisselâm'ın Resulullah Efendimizi (asm) Medine'de bulamaması diye bir şey düşünülemez. Zira, Cebrâil (as) her şeyi bilen ve gören Allah'ın (c.c.) elçisidir. O, binlerce yıldızda bir anda bulunup, Allah'ın emirlerini meleklere tebliğ ettiği gibi, aynı anda Arş-ı A'zam'da Rabbine secde eden ve yine aynı anda Resulüllah (asm)'a vahiy tebliğ eden büyük bir melektir. Vahiy tebliği için o, belli bir mekâna değil, doğrudan Resulüllah Efendimizin yanına gelirdi. Belli bir mekânda vahiy tebliğ mecburiyeti olmadığına göre, Cebrâil'in (as) Peygamberimizi bulamamasından bahsetmenin imkânı yoktur. Ayrıca o gün için ancak büyük bir köy kadar olan Medine'de her insan Peygamberimizi (asm) kısa zamanda bulabilir ve kendisiyle görüşebilirdi.

Farz-ı muhâl olarak, Cebrâil'in (a.s) Peygamber Efendimizi (asm) bulamadığı bir an için düşünülse dahi, o an, her şeyi bilen, her yerde ilmiyle, kudretiyle hazır ve nâzır olan Allah (c.c.) elbette o emin elçisini ikaz buyurur ve Resulüllah Efendimizin (asm) yerini haber verirdi.