Ramazan ile nasıl bir vedalaşma var?

Soru Detayı

- Ramazan Ayının son günlerinde elveda ramazan şeklinde ilahiler var, nasıl bir vedalaşma var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birisiyle vedalaşırken, o bırakıp gider ve hatırasından başka bir eser kalmaz.

Ramazan ile böyle bir vedalaşma olamaz. O iki önemli şey bırakarak bir yıl sonra dönmek (ve âdeta dönünce "Bıraktığım şeyleri ne yaptınız?" diye sormak) üzere gider.

Ramazn Ne Bırakır?

1. Onun içinde gelmiş olan Kuran-ı Kerim’i bırakır.

2. Kendisinde hasıl olan iman, ibadet kalp eğitiminin izlerini bırakır.

Önce birincisine bakalım:

- Ramazan ayında gelmiş olan (veya gelmeye başlayan) Kuran bizden ne istiyor?

Bakara suresinin 185. ayeti bu soruya (mealen) şöyle cevap veriyor:

“Ben size genel olarak doğru yolu göstermek için ve bu yolda yürürken de önünüze çıkan meselelerde, Hz. Peygamber’in açıklamaları da dahil olmak üzere doğruyu yanlıştan ayırmanızı sağlayacak açıklamalarla gönderildim.”

Ramazan bize bu gerçeği hatırlatıyor, âdeta emanet ediyor ve tekrar gelmek üzere gidiyor.

Ramazan’da ve Ramazan dışında Kuran’ı anlamadan ve anladığımızla amel etmeden onu okursak, ilahi maksada tam uygun okumamış oluruz.

Şu halde, Kuran-ı Kerimi hem okuyacağız hem de anlayıp uygulayacağız.

İkinci Emanet, Oruç Ahlakı

Sahih hadis kitaplarında birçok kanaldan rivayet edilmiş olan bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor:

"Oruç bir zırhtır / bir kalkandır. Oruçlu kimse kötü söz söylemesin ve cahillik yapmasın. Eğer herhangi bir kimse kendisiyle dövüşmeye yahut sövüşmeye girişirse, ona iki defa 'Ben oruçluyum.' desin." (Buharî, Savm, 2)

Aslında mümin, her zaman böyle demeli ve davranmalıdır.

Peki, oruçlu olmanın farkı nedir?

Oruçsuz olduğumuz zamanlardaki hâlimiz genellikle bize kulca davranmamızı hatırlatan hâl değildir; oruç ise her an bu hâli yaşatır, hatırlatır. Ve orucun gayesi de müminin yalnız oruç tutarken değil, oruçsuz olduğu hâllerde de oruç hâli ve ahlakını yaşama eğitimidir.

Mealini kısmen aktardığımız hadisin içinde başka önemli açıklamalar da var:

Hemen bütün ibadetler dışarıdan bellidir, oruç ise hadiste ifade edildiği gibi bir zaruret dışında açıklanmaz ve dışa vurulmaz, bu sebeple Allah Teâlâ “Oruç benim içindir.” buyuruyor; diğer ibadetlere riya karışabilir ve riya karışınca onlar, sırf onun için olmaktan çıkar, oruca ise riya karışmaz.

Müminin bütün ibadetleri ve alacağı eğitim ile ulaşmayı hedeflemesi gereken iki vasıf vardır; İhlas ve ihsan.

İhlas kulluğa, Allah rızasından başka hiçbir şeyi karıştırmamaktır.

İhsan ise Allah’ın bizi her an gördüğünü bilerek yaşamak ve yaptığını din ve örf ölçülerine göre en güzel yapmaktır.

Hasılı Ramazan bize, Kuran’ı ve oruç ahlakını emanet eder de öyle gider.