Pirinç ya da taşla yapılan Ya Vedud duasının sakıncası var mı?

Soru Detayı

- İnternette tarif edilen 5 adet pirinç tanesi veya küçük bir taş üzerine ya vedud duası okuyup onu saklamak şeklinde tertip yapılması dinimizce uygun mudur sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür muskaların ne kadar tesirli olduğunu ayet ve hadislerden öğrenme imkanımız yok gibidir.

Bununla beraber, ayetleri veya Allah’ın isimlerini suya okuyup içmek veya üzerinde taşımakta bir sakınca yoktur. Ehl-i sünnetin büyük çoğunluğuna göre bunda bir sakınca yoktur.

Örneğin, Cevşen duasının son kısmındaki duada, “Bu cevşeni okuyan veya üzerinde taşıyan kimseler için şifa…” olması şeklindedir.

Nitekim, Abdullah bin Ömer Peygamber (asm)'den) şöyle rivayet etmiştir:

"Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: 'Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden, eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım.' O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez."

Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı. (Tirmizi, Daavat, 94)

Yeter ki kullanılan malzemenin manası bilinmeyen türden olmasın. Çünkü bu tür manası açık olmayan yazılarda “İsrailiyat” hurafeleri olabilir.

Özetle, eğer pirinç taneleri özellikle seçiliyorsa ve bizzat o pirinçlerde veya taşlarda bir şifanın veya hıfzın olduğu düşünülüyor ise bu doğru değildir.