Peygamberimizi överken, "Levhi Mahfuz'daki ilim ona verilen ilminin bir kısmıdır." deniliyor. Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözün kim tarafından söylendiğini bilemiyoruz.

Kur’an’dan anladığımız kadarıyla, Levh-i Mahfuz'un birer unvanları olan İmam-ı Mübin ve Kitab-ı  Mübin'de her şey yazılıdır ve de sayılıdır.

Bu sözü söyleyenin, bununla ne kastettiğini bilemiyoruz. Belki de Cenab-ı Hakk'ın Hz. Muhammed (a.s.m) için özel olarak sakladığı hususî bir ledün bilgisi vardır. Çünkü Levh-i Mahfuz Allah’ın sonsuz olan bütün ilmini kuşatmamalı diye düşünülebilir. Ve Hz. Muhammed (a.s.m)’e o özel ilminden bazı şeyleri ona öğretmiş olabilir. En iyisini Allah bilir.