Peygamberimiz, sizin de onların da rızkını biz veriyoruz mu diyor?

Soru Detayı

- De ki dedikten sonra Peygamberimiz sizin de onların da rızkını biz veriyoruz diyor, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Enam suresi, 151. ayetin meali şöyledir:

"De ki: Gelin, Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne babaya iyilik edin. Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin; biz, sizin de onların da rızkını veririz. Kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Haklı bir sebep olmadıkça Allah’ın yasakladığı cana kıymayın. İşte bunları Allah size emretti; umulur ki düşünüp anlarsınız."

Bu ayette Kul (de ki) dedikten sonra, söylenecek şeyler zikrediliyor. Muhatap müşrikler olup Peygamber Efendimiz (asm) Allah’ın mesajını iletiyor. Yani konuşan Peygamberimiz değil Yüce Allah’tır. Allah onlara, “fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin” dedikten sonra “sizi de onları da (yani öldürdüğünüz çocukları da) rızıklandıran biziz (yani benim)diye devam ediyor.

Ayette geçen biz ifadesi azamet ve yücelik ifade eder.

Dolayısıyla burada herhangi bir mantık hatası yok. Belki yanlış anlama var.