Peygamberimiz döneminde yapılan savaşların nedenleri ve bu savaşlarda kaç düşman askeri öldürüldüğü hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan yaşamına verilen değer nedeniyle, düşmanla yapılan savaşlarda olabildiğince az zayiatla savaşılmış, savaşa katılmayanlara hiçbir şekilde dokunulmamış, tabiat tahrip edilmemiştir.

Hicret’inden vefatına kadar geçen tam on yıllık süre içinde Hz. Muhammed (asm)'e tâbi olan bölgeler, milyonlarca km2’lik bir alanı kaplamaktadır; bu da, İslâm’ın bu on yıl boyunca günde ortalama 100 km2 toprak kazanması demektir.

Benû Kurayza vakası dışında (burada kendi seçtikleri hakemin kararının sonucu söz konusu idi), bu on yıl içinde düşman tarafından öldürülen kimselerin toplamı ayda üç kişiyi geçmez. En yüksek rakam, Müslümanların düşmanla ilk kez karşılaştıkları ve karşı tarafın 70 ölü verdiği Bedir savaşına aittir.

Resulullah’ın Medine’deki hayatının on yıllık safhasında şehit edilen Müslümanların sayısı daha da azdır.

Klasik yazarların Resulullah (asm)’dan sıkça naklettikleri bir hadis vardır:

“Ben rahmet peygamberi olduğum kadar savaş peygamberiyim de.” (Mes’ûdî, Tenbîh, s. 218; Azrakî, s. 125-29, Kelbî’den naklen; İbn Habîb, Munemmak, s. 273-275, İbrahim b. Abdurrahman b. Ebî Rebia’dan naklen; bk. Muhammed Hamidullah, İslam Peygamberi, Çev. Mehmet Yazgan, Beyan yay. İst. s. 166-174)