Peygamber Efendimizin (asm) ümmeti üzerindeki haklarının durumu nedir acaba?.. Peygamberimiz(a.s.m) döneminde yaşamış olup da Peygamberimize (a.s.m) yapılan haksız davranışlarla kul hakkına girilmiş, ancak bu dünyada Peygamberimiz (a.s.m) hiç kimseyle...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. O (asm) rahmet peygamberidir. Kendine işkence edenlere, hayatına kasdedenlere bile dua etmeyi tercih etmiştir. Özellikle ümmeti için davacı olmak bir tarafa, onlara şefaat etme izni verilmesi için dua etmiştir.

2. Onun kimin üzerinde hakkı varsa Allah o hakkı alıp ona verecektir.

3.
Ümmeti olarak Onun (asm) şefaatını bekleriz. Onun (asm) şefaatine mazhar olmak için bizim üzerimizdeki haklarına dikkat etmemiz gerekir.

Allah hakkından sonra Peygamber Efendimizin (asm) insanlık üzerindeki hakları gelir. Onun insanlık ve ümmeti üzerindeki haklarına uyulması gerekir.

Peygamberimiz (asm)'ın haklarını şöyle özetlemek mümkündür:

- Ona (asm) iman edilmesi
- Onun (asm) sevilmesi
- Ona (asm) her konuda itaat edilmesi ve emrinin tutulması
- Ona (asm) uyulması
- Onun (asm) örnek alınması
- Ona (asm) saygı gösterilmesi
- Onun (asm) Ehl-i Beyt’inin (Âilesinin) ve Sahabîlerinin sevilmesi
- Ona (asm) salât  ve selam getirilmesi.

Ayrıca Peygamberimiz (asm) adına yalan söylemekten, Ona sövmekten veya Onunla alay etmekten, Onu rencide edici ifadelerden de şiddetle sakınmak gerekir.