Peygamber Efendimiz, ahir zamanda gelecek ümmetine selam söylemiş midir?

Soru Detayı

- Peygamber efendimiz (s.a.v) ahir zamanda gelecek ümmetine selam söylemiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin (asm) vefatına doğru şu ifadeleri söylediği belirtilmektedir.

"Ashabımdan burada bulunmayanlara selam söyleyiniz! Kıyamet gününe kadar şu kavmimden ve dinime, bana tâbi olacak olan kimselere de benden selam söyleyiniz!" (bk. Heysemî, IX, 25; İbn-i Sa’d, II/257; Taberî, III/192)

Bu rivayeti duyan veya okuyan kişi "Ve aleykümüsselam ve rahmetullahi ve berekatuhu" diyerek Peygamber Efendimizin (asm) selamına mukabelede bulunmalıdır.