Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi'nde kaç kişi toplanmıştı?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asv)'in Veda Hutbesi'nde kaç kişi toplanmıştı ve onlara nasıl bir ses cihazıyla hitap ediyordu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)'in, hicri 10. yılda yaptığı Veda Haccı'nda sayıları yüz on dört bini bulan hacıya hitaben irad ettiği hutbeye Veda Hutbesi denmiştir. Hz. Peygamber (asm) bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha haccedemeyeceğini bildirip vefatının yaklaştığını ima ettiği, sonraki gelen günler de onun bu sözlerini doğruladığı için bu hacca Veda Haccı, bu hac esnasında irad ettiği hutbeye de Veda Hutbesi adı verildi.

Veda Hutbesi her ne kadar tek bir hutbe imiş gibi kabul edilmekteyse de gerçekte bu hutbe, Arafat'ta, Mina'da ve bir gün sonra yine Mina'da olmak üzere, Arafe günü ile bayramın birinci ve ikinci günlerinde parça parça irad edilmiştir. (Tecrid-i Sarih, Terc. X, 396). Değişik yer ve zamanda irad buyurulduğu için de hutbe, birçok kişi tarafından birbirinden farklı şekillerde rivâyet edilmiş; bir kişinin ya da grubun duyduğunu diğerleri işitmediğinden, hutbenin tamamının biraya toplanmasında bu farklı rivâyetlerden yararlanılmış ve daha sonraki yıllarda bu üç ayrı yer ve zamanda buyurulan hutbe, tek bir hutbe olarak biraraya getirilmiştir.

Arafat'ta yüz binin üzerindeki hacıya hitaben bir hutbe irad eden Rasûlüllah (asm) sesinin bütün hacılar tarafından işitilmesi için belli mesafelerde gür sesli sahabilerden bazılarını görevlendirdi. Rasulüllah (asm)'ın sözlerini tekrar eden bu kişiler, hutbenin bütün hacılar tarafından duyulmasını sağlıyorlardı.