Peygamber Efendimiz'in ve Hz. Ali'nin soyundan gelenler bilindiği halde, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'nin soyundan gelenler neden bilinmiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun başlıca sebepleri şunlardır:

1) Seyyidlerle ilgili ayetler vardır; bunların birkaç tanesini şöyle zikredebiliriz: Ahzap, 33/33 ve 56; Şura, 42/23.

2) Seyyidlerle ilgili hadislerin olması ve bunlarda ehlibeyite sevgi ve saygı tavsiye edilmesi.

3) Seyyidlere sevgi saygı ve onlara iyi davranışın Rasulullah (asm)’a yapılan sevgi ve saygı sayılması da onların şecerelerinin tutulmasına sebep olmuştur.

4) Ayrıca ehlibeyite sadakanın/zekatın haram olması ile ilgili Rasulullah (asm)'ın bir açıklaması bulunmaktadır: O (asm), Hz. Hasan (ra) çocuk yaşta iken o ağzına zekat hurmalarından birini atınca, torununa şöyle demişti: "Bilmiyor musun biz (ehlibeyite) Sadaka yemeyiz." (bk. Buhari, zekat, 60). Bu durum da onların şecerelerinin tutulmasının bir sebebi olmuştur.

5) Ayrıca fey ve ganimetlerde ehlibeyit hissesi vardır. Bu hissenin onlara dağıtılması için de onların bilinmesi gerekmektedir.

6) Son olarak şunu da söyleyelim: Hz. Ebu Bekir (ra) ve Hz. Ömer (ra) soyundan olanların da zaman zaman soy kütüklerini tutulduğunu görmekteyiz. Osmanlı devleti zamanında bunlardan bilinenler vardı ve bunlara gereken değer veriliyordu. Onlara da saygı ve sevgi duyulmaktaydı.

Bu konuda geniş bilgi için, Murat Sarıcık’ın, Osmanlı İmparatorluğunda Nakîbü'l- Eşrâflık Müessesesi ve Ehl-i Beyt isimli eserlerine bakmanızı tavsiye ederiz.