Neden binlerce sene geçtiği halde kıyamet kopmamış?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asv), “Ben ve Kıyamet şu iki parmağımın birbirine yaklaştığı gibi yaklaşmıştır.” buyurmuş...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (a.s.m) şahadet parmağıyla ortanca parmağını göstererek, -mealen-:

“Ben ve kıyamet şu iki parmağım gibiyiz / yan yanayız.” (Müslim, Fiten: 135)

buyurması, kıyametin çok yakında kopacağı anlamına gelmez. Bilakis, kendisinden sonra kıyamete kadar artık herhangi bir peygamberin gelmeyeceği, kendisinin son peygamber olduğu anlamına gelir.

Bununla beraber, on dört  on beş asırlık bir zaman, evrenin ölümü anlamına gelen kıyametin kopması için uzun bir süre sayılmaz. Nitekim bir sene içinde birkaç gün ne kadar az ise, milyarlarca ömrü olan kainatın ömrü içinde, bir kaç bin yıllık ömrünün ne kadar az olduğu anlaşılacaktır.

Allah katında tek bir gün, bizim hesabımıza göre bin ve elli bin senelik olan Allah’ın hesabında 1400-1500 senelik nedir ki!…