Pazartesi oruç tutmanın hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimize pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu:

"O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür." (Müslim, Sıyâm 197, 198)

Sevgili Peygamberimiz (asm) hem maddi hem de manevi kişiliğinin ortaya çıktığı pazartesi gününü, bu güzelliklerin bir takdiri ve teşekkürü olarak oruçlu geçirmeye çalışmıştır.

Pek tabii olarak, Sevgili Peygamberimizin (asm) doğduğu ve peygamber olarak görevlendirildiği gün, biz ümmeti için de son derece büyük bir anlam taşır.

Bu sebeple pazartesi günleri mümkün olduğunca oruçlu bulunmaya çalışmak suretiyle hem Sevgili Peygamberimizin (asm) sünnetine uyulmuş, hem de onun bugünlere ait hatıraları yadedilmiş olur.

İman ufuklarımızı aydınlatan nübüvvet ve İslâm aydınlığının ilk parladığı günü oruçlu geçirmek elbette uygun bir davranıştır.

Öte yandan zaman ve mekânların kıymeti, sahne oldukları olayların büyüklüğü ve değeri ile ölçülür. Pazartesi günü de İki Cihan Güneşi Peygamber Efendimizin (asm) doğumuna ve İslâm'ın ilk vahyine sahne olduğu için büyük bir kıymeti haizdir.

Buna göre:

- Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak müstehaptır.

- Peygamber Efendimiz (asm) pazartesi ve perşembe günlerini oruçlu geçirmeye özen gösterirdi.

- Amellerinin oruçlu iken Allah'a arz olunmasını isteyenler, pazartesi ve perşembe günlerini oruç tutarak geçirmelidirler.