Paranın zekâtı her sene mi verilir, bir defalığına mı verilir?

Soru Detayı

Birinin 50.000 lirası varsa; 1250 lira zekat vermesi gerekiyor. Ama bu 1250 lirayı her sene mi verecek yoksa bir kere mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üzerinden geçen her yıl için kırkta bir (1/40) zekat vermek gerekir. Para üç yıl bekletilse üç kez zekat vermek gerekir.

Para sürekli bekletilirse zekat onu eritir. Bu açıdan, zekatın bir hikmeti de paranın yastık altı yapılmasını engelleyip piyasada dolaşımını sağlayarak ekonomiye canlılık kazandırmaktır.

İlave bilgi için tıklayınız: ZEKÂT...