Övgü yalnız Allah’a ise, başka birine övgü yapılamaz mı?

Soru Detayı

- Kuran`da, övgü yalnız Allah`adır diyor. Peygambere veya başka birine övgü yapılamaz mı?
- Kuran-ı Kerimin bir çok yerinde "Övgü yalnız Allaha'dır, bütün övgülere layık yalnız o dur, ondan başkasına övgü yapmayın" gibi ifadeler geçiyor. Benzer ayetlerin sayısı oldukca fazla.
- Peki buna gore Allah`tan başkasına övgü sözü söylemek anmak caiz değil midir?
- Örneğin peygamber efendimizi Öven sözler söylemek caiz olmaz mı bu ayete gore?
- Buna karşın Kuran`da Allah resulunu yüksek ahlak üzere yarattığını ve alemlere rahmet olarak gönderdiğini söylerken onu övmüş olmuyor mu?
- Allah`tan başkasına övgü yapmak caiz değil ise Allah kitabında resulunu neden ovuyor? Açıklar misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’da “hamd / övgü Allah’a mahsustur” derken, tevhit akidesine işaret ediyor. Şu dersi veriyor: Varlıkta olan her şey Allah’a aittir, onun ortağı yoktur. Bu kadar harika varlıkların ve bu sayısız nimetlerin yegâne yaratıcısı olan Allah, her türlü hamd, şükür ve övgüyü hakkedendir.

Övgüler, güzel ve mükemmel işler yapan, iyilik eden kimseye yapılır. Madem evrende her şey Allah’ın mülküdür, mahlukudur, öyleyse hakiki manada şükür de övgü de yalnız ona aittir.

- Özetle, bütün hamd ve övgüler  hakiki manada Allah’a; mecazi manada da insanlara yapılır.

“İnsanlara şükretmeyen Allah’a da şükretmez." (Ebu Davud, Edeb 11; Tirmizi, Birr 35)

manasındaki hadis-i şerifte insanlara da teşekkür etmeyi ve dolayısıyla iyiliğine karşılık vermeyi, onu -şartlarına uygun- övmeyi tavsiye edilmiştir.

- Mülk suresinin ilk ayeti ve benzerlerinde ifade edildiği üzere, evrenin bütün varlıkları Allah’ın mülküdür; sahibi yalnız odur. Bütün şükürler ve övgüler, bu evren içinde cereyan eden işlerle ilgili olduğuna göre, bu övgülerin ve şükürlerin de gerçek sahibi Allah’tır. O halde, hamdüsenalar da şükür ve medihler de bu ölçüye göre ayarlanmalıdır.