"Onu değersiz bir pahaya, sayılı birkaç dirheme sattılar." (Yusuf, 20) ayetinde dirhemden bahsedilir. İlk para M.Ö. 650 civarında basıldığına ve Yusuf (as) daha önce yaşadığına göre bu bir hata değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’ân’da verilen bilgiler ile insanların ulaştıkları birtakım varsayımlar arasında çelişki var şeklinde bu soru vesilesiyle şunu hatırlatmakta fayda var:

Kur’ân’ın bilgileri mutlak ilim sahibinin kelamı olduğu için hakkında şüphe edilemeyecek kesinlik arz eder. İnsanoğlunun elde ettiği veriler ise her zaman subjektif olma özelliği taşır. Tarihe dair bilgilerde de bu geçerlidir.

Sorunuzda paranın ilk defa M.Ö. 650 yılında kullanıldığını belirterek Yusuf Suresindeki ifade ile çeliştiğini belirtiyorsunuz. Halbuki para hakkında sizin verdiğiniz bilgi kesin ve herkes tarafından kabul edilmiş bir bilgi değildir. Meselâ, İslam tarihçilerinden Makrizi, bir para birimi olan dirhemin, Fâliğ b. Âmir Salih Erfehşâd b. Sam b. Nuh tarafından kullanıldığını belirtmektedir.

Şunu da vurgulmak gerekir ki; Kur’ân’ın bilgileri tarihe de ışık tutacak kesin bilgiler olup, kazılarla veya değişik yollarla elde edilen ve her geçen gün değişebilir olan bilgilerle mukayese edilemez.