Önceden yapılmış olan hayırlar zekata sayılabilir mi? Zekat olduğunu söylemek şart mı?

Soru Detayı
Üniversite öğrencisi olan ve yurtta kalan bir yakınımın yurt parasının beş aylık kısmını ödedim. (Kendisi yaz tatilinde olduğu için ben ödedim.) Bu parayı geri almak istemiyorum. Kendisi ve ailesinin durumu da pek iyi değil. Bu ödenen miktarı zekatıma sayabilir miyim? Eğer sayabilirsem kendilerine bunu zekatıma saydığımı söylemek zorunda mıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müstehakka zekât verilirken verilen şeyin zekât olduğunu Hanefî mezhebine göre söylemek îcâb etmez.

Şafiî mezhebine göre verilen şeyin zekât olduğunu yine bildirmek lazım gelmez.(Mecme'ul Enhur, c. l, s. 196).