Ölünün gömülmesi, cenazenin defnedilmesi nasıl olur?

Soru Detayı

- İnsan öldükten sonra eşinin kabrine gömülebilir mi, dinen hükmü nedir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle böyle bir istek nereden geliyor, bunun anlaşılması gerekir. Şayet kadın kocasına yakın olmak için böyle bir şey yapmak istiyorsa, bu mantıksız olur.

Kabir âlemini dünya âlemi gibi görmek yanlış olur. Kabir âleminde bir insan, dünyanın öbür ucunda dahi olsa, yine birbirinin yanında gibi olabilir. Yeter ki cennetlik olabilsin. İmanla ölmemişse, aynı kabre de koysanız, kabir azabından kalkıp da biribirini göremezler.

Aynı kabre konulmakla yakınlık kazanacağını zannetmek batıldır. Bu sebeple aynı kabre konulması doğru değildir. Yan tarafına defnedilebilir.