Öldükten sonra nikah düşmesi ve erkeğin kendi eşini kabre yerleştirmesi hakkında bigi verir misiniz?

Soru Detayı

Bir kadın ölünce kocası ile nikahı düşer deniliyor. İki ay kadar önce annem vefat etti ve onu toprağa babam kendi elleriyle yerleştirdi. Şimdi biz bilmeden günaha mı girdik?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenazenin mahremiyeti hayatta olan insanın mahremiyeti gibidir; ancak karı koca arasında fark vardır.

Fıkıh kitaplarımızda şöyle bir hüküm vardır:

Bir kadın vefat eden kocasının cenazesini yıkayabilir. Çünkü kocasının ölümünden sonra dört ay on gün iddet bekleyecektir. Bu iddet müddeti tamamlanıncaya kadar kadın bir başkası ile evlenemez.

Fakat bir erkek ölen hanımının cenazesini yıkayamaz. Çünkü erkeğin iddet bekleme gibi bir durumu yoktur; hanımı ölür ölmez aralarındaki karı koca münasebeti bitmiş sayılır. Artık o kadın kendisi için bir yabancıdan farksızdır. Bu Hanefi mezhebine göredir. Diğer üç mezhebe göre ise karı, kocasının cenazesini yıkayabildiği gibi, koca da karısının cenazesini yıkayabilir. (Hadisler ve bilgi için bk. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 11/545-548)

Hanefi mezhebine göre erkek eşinin cenazesini yıkayamaz. Zaten babanız annenizin cenazesini yıkamamış, sadece kabre yerleştirilmesine yardımcı olmuştur. Bu nedenle yaptığı şeyde haramlık yoktur. Çünkü elbiseye dokunmak ayrıdır, elbisesiz olarak bedene dokunmak ayrıdır. Babanız annenizin bedenine değil, kefenine dokunduğundan herhangi bir günah söz konusu olmaz. Ancak böyle konularda ölenin çocukları, kardeşleri ve yeğenleri yardımcı olsalar daha iyi olur.