Öğle namazının ilk sünnetine yetişememiş isek, farzdan sonra önce hangisi kılınır; ilk sünnet mi, son sünnet mi? Bu hususta tertip nasıl olur?..

Tarih: 26.12.2006 - 17:06 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır.

Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır. İki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Ancak bazı kaynaklar yatsı namazının ilk sünnetini kılamayan bir kimsenin, son sünnetin arkasından isterse kaza edebileceğini belirtir.

Sabah namazının sünneti de farzdan sonra kılınmaz. Ancak sabah namazı kazaya kalmışsa o günün öğle vaktine kadar farzı ile birlikte kaza edilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 50.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun