Niyetin namazın sonuna kadar hatırlanması gerekir mi?

Soru Detayı

- Namaza niyet ediyorum, fakat tekbir aldıktan sonra hangi namazı kıldığıma dair aklımda hiçbir şey kalmıyor. Namaza bu şekilde devam etmem mi lazım yoksa, namazı bozmam mı lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Niyet, kalbin bir şeye karar vermesi, o işin ne için yapıldığını düşünmeksizin bilmesi demektir. Namaz hususunda niyet ise, sırf Allah rızası için namaz kılmayı dilemek ve kılınacak namazın hangi namaz olduğunu bilmek, içinden geçirmek demektir.

Niyet kalbe ait bir iştir. Bununla beraber dil ile de söylenmesi efdal görülmüştür.

Bir kimse bir vaktin farzına niyet ederek namaza başlasa da sonra nafile kılıyormuş gibi bir zan ile namazı bitirse, bu namazı farz yerine geçer. Çünkü niyetin namazın sonuna kadar hatırlanması şart değildir. Bu bakımdan hangi namazı kıldığınızı hatırlamasanız da namaza devam edebilirsiniz.

(İslam İlmihali, Mehmed Dikmen)