Kazançları oruçta aç ve susuz kalmak, gece ibadetinde uykusuz kalmaktır, ne demektir?

Soru Detayı

"Niceleri vardır ki oruçtan kazançları aç ve susuz kalmaktır, niceleri vardır ki gece ibadetinden kazançları uykusuz kalmaktır."
- Bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu hadisi İbn Mace (Sıyam, 21) rivayet etmiştir. Anlamı şudur:

Kişi, orucun asıl gayesi olan günahlardan sakınma iradesini göstermiyorsa, oruçtan gereği gibi faydalanamamış demektir. Yoksa hiçbir faydası olmaz anlamında değildir.

Konuyla ilgili başka bir rivayet de şudur:

“Kim yalanı, cahilliği, onunla amel etmeyi bırakmazsa, Allah’ın onun yiyecek ve içeceğini bırakmasına ihtiyacı yoktur.” (bk. a.g.e).

Cahillikten maksat, Allah’ın emir ve yasaklarını, güzel ahlakını gereği gibi bilmemek ve bu yüzden de İslam’ın kabul etmediği çirkin davranışları sergilemektir.

Oruç tutan bir kimse, midesini annesinin ak sütü gibi helal olan şeylerden koruduğu halde, dilini, gözünü, kulağını, elini, ayağını, kalbini ve aklını, hatta hayalini haram olan şeylerden sakındırmazsa, o ibadetten bekleneni hakkıyla yerine getirememiş demektir.

Aynı şekilde bir kimse, gece ibadetinin de asıl gayesi olan günahlardan sakınma iradesini göstermiyorsa, bu ibadetten gereği gibi faydalanamamış demektir. Yoksa hiçbir faydası olmaz anlamında değildir.

Bu hadis, kulluk şuurunun, iman şuurunun ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Bu açıdan bir Müslüman bedeniyle ve ruhuyla ibadet etmeye gayret etmelidir.

Bu ve buna benzer hadisler, ibadetleri terk etmeyi değil, daha dikkatli yapmayı ve ibadetleri yerine getirirken daha şuurlu olmayı hedeflemektedir.