Nazara yakalanmış olan biri, nazarın etkisi hala üzerinde varken ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nazardan ve ondan gelebilecek şerden Allah'a sığınmalıdır. Hz. Âişe (ra9'den öğrendiğimize göre, Peygamberimiz (asm) ona göz değmesine karşı rukye yapmasını (dua okumasını) emretmiştir. (İbni Mâce, Tıb: 34.)

Başka bir hadiste "Nazardan Allah'a sığınınız." (İbni Mâce, Tıb: 32.) buyurularak, şifayı Allah'dan istememiz tavsiye edilmektedir.

Peygamberimizin (asm) göz değmesi karşısında ondan korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle anlatmaktadır:

"Resulullah (asm.) (Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım, gibi dualarla) cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah'a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Diğer duaları terk etti." (İbni Mâce, Tıb: 34.)