Namazın terkedileceği, erteleneceği hâller var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın bir vakit boyu süren bayılmadan, koma hâlinden, hiç nefes aldırmayan savaştan, ameliyat sonrası baygınlığından başka hiçbir ciddi mazereti yoktur. Hatta namaz, savaşta, yoğun iş anında, hasta iken, yolculuk esnasında da kılınır. Namaz bu tür basit bahanelerle aksatılamaz. Sadece bazı kolaylaştırıcı yöntemler vardır. Savaşta korku namazı, hastayken oturarak, yolcuyken iki rekat kılmak gibi...

Çünkü, namaz Rabbimizle buluşmaktır. Bizi yaratanla buluşmaya hiçbir şey engel olamaz, olmamalıdır. Namazın vakti girdi mi, uygun zaman, uygun ortam ve uygun yer yok diye namaz kazaya bırakılamaz...