Namazda tahiyyat miktarı oturmak ne demek?

Soru Detayı

- Namazda tahiyyat miktarı oturmak farz mı vacip mi?
- Tahiyyatı okumak mı yoksa oturmak mı farz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda tahiyyat miktarı oturmak, tahiyyat okuyacak kadar oturmak demektir.

Tahiyyatı okumak Hanefilere göre ilk ve son oturuşta vaciptir; Şafilere göre ilk oturuşta sünnet, son oturuşta farzdır.

Namazda ilk oturuş Şafilere göre sünnet, Hanefilere göre vaciptir, son oturuş ise bütün mezheplerde farzdır, yani namazın rükünlerindendir.

İlk oturuşu gerekli gören Hanefilere göre bunun süresi teşehhüd (tahiyyat) okuyacak kadardır.

İkinci oturma süresinin ne kadar olacağı hususunda farklı görüşler benimsenmiştir:

Hanefilere göre son oturuş tahiyyat okuyacak kadar, Şafiilere göre teşehhüd ve “salli barik”i okuyup namazdan çıkmak için verilen iki selamdan ilkini vermeye yetecek kadar bir süre oturmak gerekir.