Namazda sureler ve ayetler sırayla mı okunmalı?

Soru Detayı

- Namazda sureleri veya ayetleri sırasına uygun okumazsak namazın sıhhatine zarar verir mi?
- Ben ara sıra namaz kılarken sehven unutarak ayetleri sıra ile değil de bir önceki rekatte okuduğum ayetin üstünde ayet okuyabiliyorum. Aklıma geldiğinde geri dönüş yapmıyorum, namazımı böylece tamamlıyorum. Acaba bir mahsuru var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda sure veya ayetleri sırasına göre okumamak mekruhtur. Sehven sırasız okursanız namazınız geçerlidir. Sehiv secdesi de gerekmez. Tekrar dönüp baştan okumaya da gerek yoktur. O şekilde namazınızı tamamlarsınız.