Namazda işaret parmağını kaldırırken diğer parmakları açık tutmanın bir zararı var mıdır?

Soru Detayı
Şafilerde, namazda, oturmada işaret parmağı hariç diğer parmakların kapatılması durumunda, bu hareketin yapılmamasının bir sakıncası var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafiilerde, elin kapalı olması ve şahadet parmağının bilinen tarzda olması, farz değil, sünnettir. Onun için elini hiç kapatmazsa veya şahadet parmağını kaldırmazsa namazın sıhhatine zarar vermez.