Namazda aynı rekat içinde, Fatiha'dan sonra değişik sûrelerden âyetler okumak sehiv secdesini gerektirir mi?

Soru Detayı
Namaz kılarken Tin sûresini okuyordum, birden Asr sûresine geçmişim yanlışlıkla... Hatamı anladım geri döndüm Tin sûresini baştan okudum. Bunun için sehiv secdesi gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz içinde Fâtiha sûresi okunduktan sonra, hangi âyet veya sûrenin okunacağı bir müddet tefekkür edilse, sehiv secdesi icab eder. Çünkü vâcib tehire uğramıştır.

Eğer böyle bir bekleme olmamışsa, kıraatın öncsinde Tin sûresi'nden, ortasında Asr sûresi'nden, sonunda ise tekrar Tin sûresi'nden âyetler okumakla kıraat gereçekleşir, bunun için sehiv secdesi gerekmez.