Namaz kılanın, önünden geçen çocuğu kaldırması namazını bozar mı?

Soru Detayı

- Namaz esnasında önümüze geçen küçük çocuğu, secdeye yöneldiğimiz anda alarak kenara çekmek namazı bozar mı?
- Bozarsa nasıl bir hareket izlememiz caizdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğun namaz kılanın önünden geçmesi veya secde edeceği yerde oturmasından dolayı namaz bozulmaz. Çocuk secde edilen yere oturmuşsa secdeye giderken tek el ile çocuk kenara çekilebilir veya namaz kılan kimse göğsünü kıbleden çevirmeden az yana kayabiir.