Namaz kılan birisin; namazı kılarken önünden geçmeye kalkan birisini sağ eliyle engellese namazı bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secde mahallinden geçmek isteyene el işaretiyle veya "Sübhanallah" demek suretiyle mâni' olunur. Kadınlar ise, sağ ellerini sol elle­rinin üzerine vurmak suretiyle gereken uyarıyı yaparlar. (Bahrirâik / îbn Nüceym.)

Hem işarette bulunmak, hem "Sübhanellah" demek mekruhtur. İkisinden birini tercih edip yetinmek sünnettir. Baş ve göz ile işaret­te bulunmak da mekruh sayılmıştır.(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/352-355.)

Tek eli önünden geçeni engellemek için elini geçen adamın önüne doğru uzatmak namazı bozmaz.