Nafile namazlar, bir selamda iki rekattan fazla kılınacak olursa, nasıl kılınır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teheccüd namazı menduptur. İki ila on iki rekât arasında kılınabilir. En azı iki rekât, en çoğu on iki, ortası ise sekiz rekâttır. Her iki rekâtta selam verilmesi daha faziletlidir.

Nafile namazları ikişer rekât kılmak en iysidir ve öğle namazının son sünneti gibi kılınır. Ancak nafile namazlar dört rekât olarak da kılınabilir. Eğer dört rekât olarak kılınırsa, o zaman ikindi namazının sünneti gibi kılınır. İkinci rekâtta oturunca salli ve barik duları da okunarak ayağa kalkılır ve üçüncü rekâtta sübhaneke okunarak euzü besmeleden sonra Fatiha ve zamm-ı sure okunur.