Müslümanlar, birbirleri ile cihat edebilir mi?

Soru Detayı

- Cihat olması için önce din mi, yoksa toprak, millet mi önde gelir veya vatan ve millet için (İslam vatanı ve milleti değil) savaşılır mı?
- İslam tarihinde bunun örneği var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların birbiriyle savaşmaları bir cihat değil, vahşettir. Ancak -Müslüman kimliği olmakla beraber- İslam inancına ters düşen bazı ideolojiler veya doktrinleri meslek edinerek, samimi Müslümanların inancını bozmaya çalışan gruplara karşı devlet uygun görürse savaş açabilir.

Bir de iki Müslüman grup arasında savaş çıktığı takdirde, devlet bu gruplardan haksız olana karşı haklı olanın yanında yer alır. Aşağıda mealini verdiğimiz ayette bu gerçeğe vurgu yapılmaktadır.

“Eğer müminlerden iki topluluk birbiriyle vuruşursa, onların aralarını bulun. Buna rağmen biri öbürüne saldırırsa, bu saldıran tarafla, Allah’ın emrine dönünceye kadar siz de vuruşun. Döndüğü takdirde aralarını hakkaniyetle düzeltin ve hep âdil olun, çükü Allah âdil olanları sever.” (Hucurat, 49/9)

Tarih içerisinde Müslüman devletler arasında olan savaşlar, genellikle dinî değil, siyasîdir.